9 lutego - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY

To właśnie dziś obchodzimy nasze ulubione święto - Święto Pizzy !!

Czy wiecie, że każdego dnia na całym świecie spożywanych jest około 15 mln pizz? Nic więc dziwnego, że danie to doczekało się swojego święta.

 

Tego dnia wszystkie łasuchy zajadają się pizzą. Jeżeli myślicie że pizzę wymyślili Włosi to jesteście w błędzie. W starożytności Egipcjanie zajadali się czymś na kształt pizzy. Na początku był to posiłek typowy dla uboższej warstwy społecznej, jednak z biegiem czasu pizza zyskała uznanie w oczach całego społeczeństwa, która również pełniła funkcję płatniczą. Był to okrągły chlebek wypiekany w specjalnych piecach. Historycy informują, że również starożytni Grecy zajadali się czymś, co można nazwać pizzą – płaski chlebek posmarowany oliwą, czosnkiem oraz różnymi ziołami.

Warto wiedzieć, że…

Prawdziwą neapolitańską pizzę zaczęto wypiekać w 1889 roku w Neapolu na cześć królowej Włoch Małgorzaty Sabaudzkiej. Pomidor, mozzarella i bazylia miały symbolizować barwy włoskiej flagi. Dzięki wpływom wniesionym na dwór królewski w Polsce przez Bonę, danie to stało się jednym z ulubionych Zygmunta Starego, który według jednej z legend pierwszy raz pizzy miał spróbować na swoim przyjęciu weselnym. 

Dzisiejsze święto jest dobrą okazją na degustację swojej ulubionej pizzy.  My lubimy Margaritę.  A jaka jest Twoja ulubiona pizza?