Projekcja filmu "Poród w ekstazie"

W dniu 07.12.2017 r w Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie odbył się pokaz filmu „Poród w ekstazie", który porusza ważną kwestię: sferę seksualną kobiety.

Twórczyni filmu Debra Pascali-Bonaro pokazuje, że kobiety mogą cieszyć  się narodzinami, ale trzeba stworzyć im odpowiednie warunki. Podczas porodu przede wszystkim potrzebuje się ciszy i prywatności. W czasie  porodu naturalnego, kobieta intuicyjnie wybiera pozycję, ruchy oraz sposób oddychania czy też emituje dźwięki zgodne z jej naturalną potrzebą. Po prostu, ufa swojemu ciału.

W kulturze zachodu, narodziny dziecka kojarzą się nam ze szpitalem, aparaturą monitorującą czynności serca płodu, procedurami, które mają ułatwić przyjście na świat młodego człowieka jak i też zapewnić bezpieczny poród matce. Rodząca  otoczona jest obcymi ludźmi, co również jest źródłem stresu i potencjalnej przyczyny bólu podczas rozwiązania.

Po projekcji, odbyła się ożywiona dyskusja. Film stał się zaproszeniem do zmian, aby świadomie podjąć decyzję: gdzie i jak chcemy rodzić. Poród naturalny czy w szpitalu? Każda z opcji ma swoje za i przeciw. To kobieta, wspólnie z położną i lekarzem powinna zdecydować jak i gdzie chce przeżywać ten najpiękniejszy moment w życiu kobiety, kiedy przychodzi na świat oczekiwane przez 9 miesięcy dziecko, a ona staje się Matką.