Relacja ze spotkania z podróżniczką Joanną Grzymkowską-Podolak „Zakochani w świecie. Indie”

Dnia 16 października 2021 r. w Muzeum Mleka w Grajewie, Oddział Grajewskiego Centrum Kultury, odbyło się spotkanie z podróżniczką Joanną Grzymkowską-Podolak, dziennikarką  programu „Pytanie na śniadanie” oraz jej mężem, operatorem filmowym Jarkiem Podolakiem.

Podczas spotkania nasi goście opowiedzieli nam skąd się wzięła ich pasja podróżnicza i od kiedy się ona zaczęła. Zwiedzili Algierię, Libię, Jordanię, Maroko, Kambożdżę, Malezję, Indie oraz jak wracali do Indii wielokrotnie; w sumie spędzili tam około 1,5 roku.

Poruszanym tematem na spotkaniu było mleko, które jest tam bardzo cenione, w świątyniach oblewa się nim posągi. Jest zwyczaj picia  herbaty z mlekiem (herbata, mleko i cukier są gotowane razem). Kiedy myślimy o Indiach, to jedno z pierwszych skojarzeń jakie nam się nasuwa, to święte krowy. I właśnie o nich dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek podczas naszego spotkania, ale nie tylko. Czy wiedzieliście, że w Indiach czci się małpy i karmi się je mlekiem? To kraj, z którego pochodzi napój zwany „złotym mlekiem” (mleko i kurkuma), który jest uważany za lekarstwo.

Podczas spotkania była możliwość zakupu publikacji naszych gości wraz z autografem.

Podróże kształcą, ale przede wszystkim są „oknem na świat”, przez które coraz częściej lubimy spoglądać. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy na kolejne spotkania organizowane przez Grajewskie Centrum Kultury.