Światowy Dzień Mleka - 08.06.2024

8 czerwca 2024 r. świętowaliśmy po raz szósty Światowy Dzień Mleka, którego organizatorem było Grajewskie Centrum Kultury, Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka, Miasto Grajewo oraz Partnerzy: Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL w Grajewie, Społem PSS w Grajewie Sp. z o.o., Intermarche Grajewo, Lokalna Grupa Działania Biebrzański Dar Natury, Gmina Grajewo oraz Gmina Rajgród. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły e-Grajewo oraz Grajewo24. Piknik rodzinny miał na celu podkreślenie pozytywnego wpływu spożywania mleka i produktów mlecznych na zdrowie człowieka.

Organizatorzy powitali przybyłe na wydarzenie osoby oraz Partnerów, którzy aktywnie włączyli się w obchody Światowego Dnia Mleka.

Na przybyłych gości czekały liczne atrakcje. Festyn rozpoczął się od prezentacji pokazu robienia pierogów z serem w wykonaniu KGW Rydzewo. Pani Irena Och z Augustowskich Smaków Natury zaprezentowała na scenie proces powstawania koziego sera podpuszczkowego. Dzieci z dużym zaangażowaniem robiły masło z mleka krowiego w drewnianej maselnicy. Wszyscy chętni mogli spróbować maślanki i chleba pszenno-żytniego na zakwasie ze świeżo zrobionym masłem. Najmłodsi odwiedzali żywą zagrodę, gdzie mogli zobaczyć kozy.

Powodzeniem cieszyły się zabawy i animacje poprowadzone przez Panią Elę Zyskowską z PHU Jumpland. Najmłodsi uczestnicy chętnie brali udział w zorganizowanych dla nich warsztatach, zabawach, grach i konkursach o tematyce mlecznej przygotowanych przez pracowników GCK. Dzieci do wspólnej zabawy zapraszała nasza maskotka Krówka Matylda.

Dodatkową atrakcję był występ najmłodszej grupy ZPiT “Grajewianie”, który został nagrodzony gromkimi brawami.

Ponadto uczestniczące w festynie Koła Gospodyń Wiejskich (KGW w Rudzie, KGW Wierzbinki) przygotowały wyroby tradycyjne wyroby spożywcze, w które mogli się zaopatrzyć wszyscy chętni.

Dzieci, które uczestniczyły w zabawach i konkursach otrzymały nagrody ufundowane przez SM MLEKPOL, za co firmie składamy serdeczne podziękowania. Z kolei Społem PSS w Grajewie Sp. z o.o. oraz Intermache Grajewo ufundowały produkty spożywcze przeznaczone do degustacji podczas imprezy. Składamy serdeczne podziękowania.

Dziękujemy wszystkim Współorganizatorom, Partnerom, Patronom medialnym, Sponsorom i Wolontariuszom za wsparcie oraz pomoc w jego organizacji, zaś mieszkańcom Grajewa za liczne przybycie.

Muzeum Mleka w Grajewie warto zobaczyć nie tylko z okazji Światowego Dnia Mleka.
Zapraszamy!