Spotkanie z podróżniczką Anną Jaklewicz: "Niebo w kolorze indygo. Chiny za dala od wielkiego miasta"

W pierwszy weekend jesieni w Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie, ponownie gościliśmy podróżniczkę Annę Jaklewicz.  Tym razem opowiedziała nam o Chinach, które pozytywnie zaskoczyły nas swoją etniczną różnorodnością.

Poznaliśmy lud Hakka, wiecznych tułaczy znanych z budowy okrągłych domów – twierdz oraz  z produkcji tytoniu. Następnie odkryliśmy tajemnice Dongów, którzy słynną z zadaszonych mostów oraz wież – bębnów z nieparzystymi dachami. Raz do roku odbywa się tam święto gry na bambusowych fletach.

Kolejną grupą etniczną byli Mosuo. Europejczycy bardzo późno dowiedzieli się o zwyczajach panujących w „Królestwie kobiet”. W odróżnieniu od panujących powszechnie  zwyczajów w przeważającej części Chin, ich kultura i tradycje opierają się na systemie dziedziczenia po linii matki.

Spotkanie zgromadziło miłośników podróży dalekich i bliskich. Dziękujemy za przybycie i serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia kulturalne organizowane przez Muzeum Mleka oraz Grajewskie Centrum Kultury.