Nowa ekspozycja przyrodnicza Biebrzańskiego Parku Narodowego

 

Odkryj Biebrzę na nowo

Realizacja projektu pn. „Doposażenie i adaptacja bazy edukacyjnej Biebrzańskiego Parku Narodowego w siedzibie Parku: Centrum Edukacji i Zarządzania w Osowcu-Twierdzy 8” potrwa ponad rok. Rozpoczęła się 1 stycznia 2017 r. i zakończy się 31 marca 2018 r.

Celem projektu jest remont i doposażenie centrum edukacyjnego BbPN, oparte na unowocześnieniu i dostosowaniu oferty edukacyjnej Parku do potrzeb rynku i potencjalnych odwiedzających, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dla kogo?

Jak pokazuje obserwacja współcześnie działających placówek kulturalno-oświatowych, najliczniejszą grupę wiekową wśród odbiorców stanowią dzieci i młodzież oraz osoby starsze. Baza edukacyjna powstała z myślą szczególnie o grupach szkolnych oraz rodzinach z dziećmi. Ale każdy, kto ma ochotę poszerzyć wiedzę na temat bioróżnorodności Biebrzańskich Bagien i przyjemnie spędzić czas, jest tu mile widziany. Większość napisów jest także dostępna w angielskiej wersji językowej, co powinno zachęcić przebywających w okolicy obcokrajowców.

Budynek BbPN od dawna jest wyposażony w podjazd dla wózków inwalidzkich. Jednak dzięki doposażeniu, również ekspozycja stała się dostępna dla osób niepełnosprawnych. Mowa tu o osobach niepełnosprawnych ruchowo oraz niedowidzących lub niewidomych. Wprowadzono szereg udogodnień (oznaczenia w alfabecie Braille'a, nawierzchnie dotykowe wskazujące kierunek poruszania się, urządzenia elektroniczne odtwarzające podstawowe informacje o Parku w formie dźwiękowej i in.), które ułatwią zwiedzanie i sprawią, że czas spędzony w Parku będzie mile wspominaną atrakcją. 

Co nowego?

W ramach projektu całkowicie zmieniła swój wygląd sala ekspozycyjna. Nowy charakter zyskały też hol oraz przedsionek.

W sali ekspozycyjnej, gdzie dotąd królowały okazy wypchanych zwierząt oraz ekspozycja w szklanej gablocie, pojawiło się sporo nowości. Po przekroczeniu progu sali, odbiorca przeniesie się w tajemniczy świat mokradeł. Zwiedzanie wystawy rozpocznie się od komunikatu lektora, który zaprosi wszystkich do wejścia na drewnianą kładkę – dokładnie taką, jaką możemy spotkać na torfowisku. W centrum podestu znajduje się ekran, umieszczony tuż nad ziemią. Po chwili sterowane automatycznie urządzenia uruchomią serię pokazów multimedialnych. Oczom odwiedzających ukażą się filmy obrazujące dynamikę zmieniającego się na przełomie roku krajobrazu doliny Biebrzy, zmienność flory i fauny oraz życie w zbiorniku wodnym. Obrazom towarzyszyć będzie przestrzenna ścieżka dźwiękowa emitująca wiosenne przeloty ptaków. Zgaszone światło i sceneria marcowej rozgwieżdżonej nocy z odgłosami gęsi w tle, sprawią, że każdy, choć na moment, zapomni o szarej codzienności. Po zejściu z kładki, goście zaczną zwiedzanie indywidualne. To czas na spróbowanie swoich sił w licznych grach edukacyjnych – w myśl zasady „Nauka przez zabawę”. Wśród nich znajdziemy grę pt. „Bataliony”. Jakżeby inaczej – przecież nie mogło zabraknąć jednego z najciekawszych ptaków wodno-błotnych Biebrzańskich Bagien i … sympatycznego symbolu Parku. Kolejnym przystankiem są materace imitujące torfowisko oraz prezentacja filmowa emitowana z rzutnika na panoramicznym ekranie łukowym. Efekty dźwiękowe skorelowane z obrazem dadzą złudzenie przebywania na prawdziwym torfowisku. Wreszcie docieramy do dioramy z oryginalnymi eksponatami zwierząt. Znajdziemy tam również kuwetę z piaskiem kinetycznym oraz gipsowymi odlewami tropów zwierząt. Następnym przystankiem jest ekran interaktywny „Biebrzańskie Sianokosy” – ekspozycja służąca do pokazania wybranych elementów przyrodniczych Parku – koszenie łąk, wodniczka, żuraw, batalion, zalane wodą łąki. Wśród licznych gier znalazło się też miejsce na planszę informacyjną o BbPN. Obok tablicy informacyjnej została zlokalizowana maszyna „Ułóż biebrzański krajobraz”. Umożliwia ona zabawę z wielkoformatowym obrazem umieszczonym na dużych elementach obrotowych. Kolejny punkt na edukacyjnej mapie atrakcji stanowi skrzynia pełna niespodzianek. Gra polega na dopasowaniu różnych eksponatów przyrodniczych znajdujących się w skrzyni do obrazków zawieszonych na ścianie. Ostatnim miejscem przystankowym są puzzle magnetyczne, dzięki którym goście będą mieli okazję zapoznać się z bogactwem gatunków roślin i zwierząt charakterystycznych dla starorzeczy Biebrzy.

                Duże zmiany nastąpiły także w holu. Od tej pory będzie on funkcjonował nie tylko jako punkt informacji turystycznej, ale również jako przestrzeń edukacyjna. Na pierwszy rzut oka widać nową ladę oraz olbrzymią fototapetę prezentującą wiosenne rozlewiska pełne żółtych kaczeńców. Tuż obok, odwiedzający mogą skorzystać z dużej elektronicznej mapy, którą w czasie braku prądu zastąpi mapa tradycyjna. Dzięki nowym tablicom i gablotom informacyjnym można odświeżyć wiedzę nt. Parku oraz zapoznać się z aktualnymi ogłoszeniami. W zaplanowaniu terenowej wycieczki edukacyjnej pomoże z kolei infokiosk multimedialny. Istniejące wcześniej podświetlane kasetony i witryny z rzeźbami ptaków zostały zmodernizowane i ujednolicone pod kątem kolorystycznym, więc idealnie współgrają z resztą wystroju. Przy wejściu do sali konferencyjnej pojawił się tubus – przeglądarka umożliwiająca oglądanie zdjęć. Nowością jest również kącik dla dzieci. To miejsce, gdzie najmłodsi mogą zagrać w gry edukacyjne dostosowane do ich wieku i spędzić przyjemnie czas kolorując obrazki. Nieopodal dziecięcego stolika wisi 2 m maskotka łosia służąca jako przebranie dla dorosłych. W czasie, gdy maluchy będą pochłonięte zabawą, rodzice mogą odpocząć na kanapach, cały czas mając jednak swoje pociechy na oku.  

                Kolejnym zmodernizowanym pomieszczeniem jest przedsionek. Nad drzwiami zawisł podświetlany kaseton z logo BbPN, a na ścianie umieszczono mapę Europy służącą do wpinania szpilek wskazujących skąd pochodzą odwiedzający.

                Ważną funkcję spełnia także zakupiona w ramach projektu podświetlana gablota umieszczona na frontowej ścianie budynku. Od teraz turyści odwiedzający Park poza godzinami pracy biura, mogą spojrzeć na mapę i zasięgnąć podstawowych informacji.

Tak pokrótce przedstawiają się zmiany dokonane w ramach projektu na doposażenie bazy edukacyjnej w siedzibie BbPN. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających już od kwietnia 2018 r. – wstęp jest wolny! Skorzystanie z przygotowanych atrakcji edukacyjnych to świetna rozgrzewka przed pójściem w teren. Pamiętajmy, że wizyta w Parku to nie tylko nauka, ale przede wszystkim dobra zabawa.

Doposażenie bazy edukacyjnej zostało dofinansowane przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

BbPN

files/Ulotka_doposazenie-bazy_edukacyjnej.pdf

files/Plakat_doposazenie-bazy-edukacyjnej.pdf